Telefon

Jerzy
Jerzy
Telefon

Ktoś odbiera i mówi, że nie może teraz rozmawiać. To po co odebrał?

#114

Dziś o komunikacji przez telefon. I nie, nie mam na myśli wiadomości tekstowych, tylko stare, poczciwe rozmowy telefoniczne. A konkretnie dzwonienie do kogoś i odbieranie telefonów. Zauważyłem u ludzi pewne zachowania, które mnie irytują. Ciekaw jestem, czy Ciebie też.

Sytuacja nr 1: ktoś dzwoni do mnie i pyta, czy mogę rozmawiać. Po co pyta? Skoro odebrałem, to znaczy, że mogę. Gdybym nie mógł rozmawiać, nie odebrałbym. Logiczne!

Sytuacja nr 2: dzwonię do kogoś, ten ktoś odbiera i mówi, że nie może teraz rozmawiać. To po co odebrał? Tylko po to, żeby mi powiedzieć, że nie ma czasu? Bez sensu!

Sytuacja nr 3: dostaję SMS, który nie jest jak nazwa wskazuje „SHORT Message Service”, czyli krótkim komunikatem, a początkiem konwersacji, która powinna odbyć się w innej formie. Po co tyle pisać, skoro możemy (i powinniśmy) sprawę przegadać? Będzie sprawniej i szybciej.

Sytuacja nr 4: dostaję email, z którego wynika, że sprawa jest pilna. Heloł! Nie mam skrzynki pocztowej wszczepionej do mózgu. A co, jeśli zajrzę do tego maila za kilkanaście godzin, gdy sprawa będzie już nieaktualna?

Co zatem możemy (i powinniśmy) zrobić, żeby usprawnić naszą komunikację telefoniczną i uczynić ją bardziej satysfakcjonującą? Trzy rady ode mnie:

★ po pierwsze: dobieraj precyzyjnie kanał komunikacji do rodzaju komunikatu. Sprawy wymagające uzgodnień – rozmowa; krótkie komunikaty – SMS, Messenger, WhatsApp itp.; sprawy niecierpiące zwłoki – telefon; sprawy, które mogą poczekać – email;

★ po drugie: jeśli dzwonisz do kogoś, nie pytaj, czy może rozmawiać;

★ po trzecie: nie odbieraj telefonu, jeśli nie możesz rozmawiać.

Proste, prawda? Podejmij decyzję, że tak będziesz działać od teraz i już jej nie zmieniaj. Ja kiedyś podjąłem decyzję, że zawsze będę wchodził po schodach. I robię to bez względu, na które piętro mam dotrzeć. I już nie wracam do tego. :)Great! Next, complete checkout for full access to RAJKOW.PL
Welcome back! You've successfully signed in
You've successfully subscribed to RAJKOW.PL
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content
Success! Your billing info has been updated
Your billing was not updated