Szanuj swój czas

Jerzy
Jerzy
Szanuj swój czas

JRK VLOG #060

Powiedz mi, jak bardzo szanujesz swój czas? Czy za każdym razem, jak ci się nadarza okazja zrobić coś, zastanawiasz się czy to jest najlepsze użycie twojego czasu? Ja się zastanawiam.

Kiedyś na blogu napisałem o tym, w jaki sposób chronić się przed telemarketingiem, przed spamem telefonicznym. I to, że ja się nie godzę na odbieranie takich rozmów i bronię się przed tym, to jest dosyć namacalny objaw tego, że bardzo szanuję swój czas.

Jeżeli jakaś firma chce mi coś sprzedać i do mnie dzwoni, bo mnie znalazła w rejestrze przedsiębiorców albo w jakiejś innej bazie danych ludzi, którą kupiła od kogoś w nie do końca legalny zapewne sposób, to szanse na to, że ja coś kupię od tej firmy są bliskie zeru. Bo jak ja czegoś potrzebuję, to ja robię research i ja sobie porównuję rzeczy, które mi spełniają daną potrzebę. I nawet bardzo często nie idę do sklepu i nie rozmawiam o tym sprzedawcą, tylko po prostu zamawiam online. Bardzo często nawet nie w Polsce.

Albo "hell yes!" albo "no!"

Mam tak, że jeżeli ktoś przychodzi do mnie z jakimś pomysłem albo z jakąś propozycją, to ja zawsze filtruję to przez następujący, prosty filtr: a mianowicie jeżeli to, co właśnie usłyszałem nie powoduje we mnie reakcji w stylu

o kurde, tak! Właśnie całe życie chciałem to zrobić! Chcę to zrobić!,

to zawsze odpowiadam

nie.

Czyli jeżeli to nie jest totalny entuzjazm, to mówię „nie”.

Drugim filtrem, którego używam, jest zastanowienie się, że jeżeli zajmę się tym, co tu jest mi proponowane, to tego czasu nie spędzę z rodziną. I jeżeli po takim porównaniu ta pierwotna propozycja jawi mi się wciąż jako ciekawa, no to wtedy dalej ją rozpatruję. Natomiast 95% rzeczy, które mi są proponowane nie przechodzi tych dwóch testów.

Egoizm?

Nie, to nie jest jakiś tam skrajny egoizm, czy coś takiego. Po prostu, jeżeli szanujemy swój czas, to automatycznie nasz udział w jakimś projekcie, nasz udział w jakimś przedsięwzięciu staje się bardzo cenny. Bo ten udział jest czymś rzadkim na rynku. Natomiast jeżeli nie szanujemy swojego czasu, zgadzamy się na wszystko, na wszystko mówimy

oczywiście tak, jak najbardziej,

no to jest duża szansa na to, że większość ludzi, którzy będą z nami współpracowali, nie docenią naszego udziału w tych projektach. No bo przecież i tak na wszystko się zgadzamy. No bo przecież i tak nie my decydujemy o naszym czasie, tylko inni.

Także namawiam cię do tego, żebyś cenił swój czas, żebyś ceniła swój czas. W końcu to jest najcenniejszy zasób, jaki masz!Great! Next, complete checkout for full access to RAJKOW.PL
Welcome back! You've successfully signed in
You've successfully subscribed to RAJKOW.PL
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content
Success! Your billing info has been updated
Your billing was not updated