Spróbujesz czy zrobisz?

Jerzy
Jerzy
Spróbujesz czy zrobisz?

JRK VLOG #025

Dwa odcinki temu opowiadałem o tym, jak język wpływa na rzeczywistość, jak namawiam Was do tego, żeby przestać mówić „muszę”, a zacząć mówić i myśleć „chcę” o pewnych rzeczach, które są Waszym obowiązkiem czy które postanowiliście w Waszym życiu robić.

Spróbuję

Drugim takim fajnym duetem językowym, na który bardzo zwracam uwagę, który dużo zmienia w życiu, jest „spróbuję” i „zrobię”.

Osoby, które mówią ciągle, że "spróbują", skupiają się na tym, żeby mieć jakąś wymówkę, na wypadek gdyby im nie wyszło. Jeżeli zaczynają coś robić myśląc, że raczej im nie wyjdzie i w związku z tym powinni mieć jakąś wymówkę (czy też wytłumaczenie), dlaczego im nie wyszło, to raczej szanse, że im wyjdzie, są niewielkie.

Zrobię

Bardzo zwracam uwagę na to, jak ludzie mówią o swoich zobowiązaniach i w jaki sposób się deklarują, że coś zrobią. Bo jeżeli ktoś mówi „zrobię to, będzie zrobione, dowiozę ten fragment projektu”, to znaczy, że już w jego umyśle on się ustawia w takiej sytuacji, że dopnie swego, że użyje wszelkich narzędzi i umiejętności, żeby dowieźć ten rezultat, żeby to było zrobione. I to jest bardzo w porządku.

Oczywiście wiadomo, że czasami są sytuacje, gdzie jakieś zewnętrzne czynniki wpływają i ktoś mówi, że zrobi, a później nie zrobi albo zrobi trochę później (albo trochę inaczej). Natomiast ważne jest, żeby podchodząc do zadania, nie ustawiać się w sytuacji, że raczej poniesiemy porażkę, tylko ustawiać się w sytuacji „na pewno mi się uda”.

Fakty

Zastanówcie się: jeżeli czegoś nie zrobicie, to nie ma żadnego znaczenia, czy wcześniej powiedzieliście, że spróbujecie lub zrobicie. Tak czy siak:

★ to będzie niezrobione,

★ zawiedziecie czyjeś zaufanie,

★ trzeba będzie podjąć jakieś działania naprawcze, żeby dalej projekt poszedł,

czyli fakty się nie zmienią.

Ponadto, jeżeli powiecie „spróbuję” i później nie zrobicie, i będziecie się tłumaczyć „no ale mówiłem, że spróbuję, to nie znaczy, że zrobię”, to nikt już do Was więcej nie wróci z czymś, co będzie odpowiedzialne.Great! Next, complete checkout for full access to RAJKOW.PL
Welcome back! You've successfully signed in
You've successfully subscribed to RAJKOW.PL
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content
Success! Your billing info has been updated
Your billing was not updated