Podcasty to rozrywka

Jerzy
Jerzy
Podcasty to rozrywka

Jeżeli wsiadasz do samochodu i masz ochotę nauczyć się czegoś, a masz do wyboru podcast albo książkę (audiobooka) - wybierz audiobooka.

#105

Chciałem z Wami porozmawiać na temat podcastów oraz szeroko rozumianego rozwoju osobistego. To jest taki temat, który mi chodzi po głowie od jakiegoś czasu.

Z jednej strony, podcasty to coś pozytywnego. Dzięki podcastom ludzie, którzy w pewnym momencie w życiu dochodzą do wniosku, że stoją w miejscu, że potrzebują czegoś więcej mają okazję zdobyć wiedzę.

Nie szukając przykładów daleko – ja również w pewnym momencie swojego życia doszedłem do wniosku, że wszystko co jest do tej pory to jest trochę za mało. Doszedłem do wniosku, że chcę być lepszym człowiekiem, lepszym wzorem dla mojej córki i dla siebie samego. Zacząłem pewne rzeczy w życiu zmieniać.

Natomiast zauważam coś, co mnie w pewnym stopniu przeraża. Cały biznes rozwoju osobistego, coachingu, mentoringu on-line kręci się wokół dwóch mitów.

Wartość

Pierwszym wielkim mitem jest dawanie wartości. Mówi się, że jeżeli zakładasz bloga, podcast, generalnie jakąś inicjatywę gdzie siebie wywnętrzasz i to, co oferujesz nie spotyka się z wystarczającym zainteresowaniem (czyli ogląda Cię mało osób, czyta Cię mało osób) to znaczy, że nie dajesz ludziom wartości. Nie zgadzam się z tym! Kto miałby decydować, jakie blogi mają wartość a jakie nie? Jakieś mityczne blogowe jury?

W dzisiejszym świecie cholernie trudno jest się przebić bo ludzie są zawaleni śmieciami, informacjami, fake newsami, więc zdecydowanie trudniej jest zaprezentować to, czym chcesz się dzielić.

Moim zdaniem o wiele ważniejsze w tym wszystkim jest to, żeby nawiązać dialog: żeby wskazać jakiś problem oraz wskazać pomysł w jaki sposób ten problem można rozwiązać. Nawet jeśli to jest dialog z garstką ludzi.

Korelacja i przyczynowość

Drugi problem, który widzę to fakt, że dosyć często ludzie mylą korelację z przyczynowością - czyli słuchają podcastów, w których są wywiady z osobami, które osiągnęły sukces i wydaje im się, że jeżeli się dowiedzą kto co zjada na śniadanie, kto co robi przez pierwsze 2 godziny po wstaniu to jest to podstawą tego sukcesu (i de facto, replikując to zachowanie są w stanie również być osobami sukcesu). No nie.

To może być inspirujące do tego, żeby zmienić swój styl życia, żeby przestać wstawać późno i nie jeść śniadania... albo zacząć jeść zdrowsze to śniadanie. To są strategie, które można wyciągnąć punktowo dla wybranych problemów w swoim życiu. Jeżeli ktoś dzisiaj zacznie się zachowywać tak jak Elon Musk, to nie zrobi takiej kariery i nie odniesie tylu sukcesów co Elon Musk. O tym dość dużo ludzi zapomina...

Podcasty to przede wszystkim rozrywka

Kolejna sprawa jest taka, że należy pamiętać, że podcasty to jest rozrywka.

Pamiętajcie, że żeby nagrać podcast nie potrzebujecie więcej czasu niż kilakdziesiąt minut na napisanie maili i spróbowanie się dobić do swojego gościa. Sumując czas na wywiad z daną osobą, wyprodukowanie jednego odcinka podcastu to jest kilka godzin. W takich kilku godzinach nie będzie nigdy przemyślanej wiedzy czy analizy; to będą jakieś mniej lub bardziej przemyślane rozmowy. Pamiętajcie o tym.

Podcasty to jest rozrywka. Wiedza to są książki. Żeby napisać książkę, trzeba poświęcić na ten proces kilka lat. Wiedza to są szkolenia, gdzie osoby, które je prowadzą poświęciły dużo czasu, często wiele lat na to, żeby się zastanowić o czym chcą mówić, w jaki sposób, a autorzy książek: co i dla kogo chcą napisać.

Także, jeżeli wsiadasz do samochodu i masz ochotę nauczyć się czegoś, a masz do wyboru podcast albo książkę (audiobooka) - wybierz audiobooka. Jeżeli to jest non-fiction, jeżeli to jest książka opowiadająca o czymś, co się wydarzyło w rzeczywistości - ten audiobook będzie lepszym wyborem.

Nie zrozum mnie źle... to nie jest tak, że ja hejtuję podcasty... bardzo lubię słuchać podcastów. Uważam też, że podcasty mają sens o tyle, że jeżeli komuś brakuje motywacji, ktoś potrzebuje zobaczyć, że komuś innemu się udało – to świetny punkt startu. Ale jednak prawdziwa wiedza leży gdzie indziej...Great! Next, complete checkout for full access to RAJKOW.PL
Welcome back! You've successfully signed in
You've successfully subscribed to RAJKOW.PL
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content
Success! Your billing info has been updated
Your billing was not updated