Piotr Stankiewicz - Does Happiness Write Blank Pages?

W tym odcinku rozmawiam z filozofem, pisarzem i człowiekiem internetu Piotrem Stankiewiczem o jego najnowszej książce "Does Happiness Write Blank Pages?" - próbie odpowiedzi na pytanie, czy twórczość artystyczna i stoicyzm mogą ze sobą współistnieć?

Piotr Stankiewicz czyli specjalista od stoicyzmu w Polsce, autor wielu książek m.in książki "Sztuka życia według stoików",  „21 polskich grzechów” i "My fajnopolacy". Prowadzi Fanpage "Sztuka życia według stoików"  oraz pisze bloga "Myślnik Stankiewicza". Ponadto udziela wywiadów telewizyjnych i  biega w każdych warunkach.

Książka jest traktatem filozoficznym,  teoretyczną analizą,  momentami skomplikowaną. Mimo że Piotr starał się ją pisać językiem barwnym, zrozumiałym - nie  jest ona dla wszystkich. Klimat jej jest zupełnie inny niż poprzednich książek Piotra; bardziej "ciężki","gęsty".  Nie podaje rozwiązania na tacy. Nie jest podręcznikiem stoicyzmu.

Piotr opowiada o swoich odczuciach, trudnościach związanych z pisaniem w  języku angielskim i powodach, dla których wybrał właśnie publikację w tym języku.

Czy można stworzyć dobrą twórczość pod wpływem pozytywnych emocji? Istnieje stereotyp, że człowiek szczęśliwy nie jest w stanie stworzyć nic wartościowego. W książce  nie jest ważna ostateczna odpowiedź na to pytanie, ale samo snucie myśli, rozważanie argumentów.

Artyzm w rozumieniu romantycznego buntu wobec świata,  stoi w opozycji do podejścia ortodoksyjnego stoicyzmu. To, co ceni sobie autor romantyczny w porywach swojej twórczości, stoik stara się unikać i odwrotnie.

Stoicyzm ortodoksyjny wyznaje myśl, że świat nie jest  aż tak różnorodny a rzeczy tak zindywidualizowane, żeby warto było się nimi zajmować. Z zupełnie innej perspektywy widzi świat twórca romantyczny.

Stoicyzm jest sposobem wyjścia ze stanu nieszczęścia i dysharmonii do stanu pogodzenia i akceptacji rzeczywistości. Twórczość artystyczna ma podobne przeznaczenie - prowadzi do szczęścia, jednak poprzez ucieczkę przed światem. Jaką drogę wybrać, czy można je pogodzić?

Czy żeby być stoikiem trzeba zrezygnować z człowieczeństwa? Jeśli moje człowieczeństwo realizuje się w byciu twórczym, czy muszę poświęcić tą część siebie, aby być stoikiem? Czy stoicyzm nie wymaga zbyt dużych ofiar?

Stoicyzm  pomaga w kreatywnym rozwiązywaniu problemów. Wyzwaniem dla stoika nie jest kreatywność, a artystyczna twórczość.

Książkę można kupić na Amazonie lub stronie wydawcy  Vernon Press

Fanpage Piotra  https://www.facebook.com/SztukaZyciaWedlugStoikow/
Blog http://myslnikstankiewicza.pl/

Napisz: jerzy@bezedycji.pl