Nie oceniaj. Słuchaj.

Jerzy
Jerzy
Nie oceniaj. Słuchaj.

Ta osoba naprzeciwko Ciebie widać akurat zdecydowała, że dla niej owszem, ma to sens.

#130

Często pracuję nad projektami z grupami ludzi. I zawsze na początku uczulam ich:

Nie oceniajcie, akceptujcie to, co się dzieje: ludzi i rzeczy, które się przytrafiają przy projekcie.

Jest to dość trudne do zaakceptowania przez nich, bo jesteśmy wychowani w przymusie oceniania wszystkiego i wszystkich.

W biznesie to się nie sprawdza. Bo cała energia, którą moglibyśmy wykorzystać kreatywnie, idzie na ocenianie, czy ktoś coś zrobił dobrze, czy nie, czy zachował się fajnie, czy niefajnie. Tymczasem największy pożytek z energii będziemy mieć, gdy wydatkujemy ją na stworzenie czegoś nowego. Oraz na obserwowanie rzeczywistości wokół nas. I na słuchanie innych.

No właśnie - słuchanie. To umiejętność dziś rzadka, a jakże potrzebna. Tak bardzo zmieniająca relacje biznesowe i osobiste.

Słuchanie jest niesamowitą wartością. Słuchając ludzi wiemy, czego potrzebują, czego chcą. I możemy zdecydować, czy my chcemy im to dać. A jeśli chcemy, to słuchając wiemy, co trzeba dać, żeby ułatwić innym życie i pracę.

Piotr Barański, coach i trener, a prywatnie mój brat cioteczny, również uważa, że powinniśmy unikać ocenienia. Oto powody, jakie podaje:

★ po pierwsze: oceniając innych automatycznie przykładamy do nich swoją miarę, nasz osobisty system wartości; oceniamy ich decyzje, uczynki i zachowania przez własny pryzmat; a nie mamy do tego prawa tak naprawdę;

★ po drugie: oceniając drugiego człowieka odbieramy mu wolność i autonomię; do tego nie mamy prawa tym bardziej.

Piotr też podkreśla, że tę energię „oceniacza” lepiej spożytkować na zajęcie się swoimi sprawami. I słuchanie innych.

Tobie też odradzam ocenianie. Zostaw to dla wyborów dotyczących bezpośrednio Ciebie – oceniaj jedzenie w knajpie, ubrania, samochody, komputery. Decyzje i wybory innych – tylko wewnętrznie, na swój użytek. Kiedy pomyślisz „to nie dla mnie”, zostań z tym. Ta osoba naprzeciwko Ciebie widać akurat zdecydowała, że dla niej owszem, ma to sens. I to nie Twój biznes.Great! Next, complete checkout for full access to RAJKOW.PL
Welcome back! You've successfully signed in
You've successfully subscribed to RAJKOW.PL
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content
Success! Your billing info has been updated
Your billing was not updated