Motywujące środowisko i zmiana

JRK VLOG #083

Jakiś czas temu odgrażałem się, że pogadamy jeszcze o tym, jak stworzyć motywujące środowisko pracy.

Opinie i umiejętność słuchania

No i wydaje mi się, że takim najważniejszym elementem jest to żeby pracownicy mieli możliwość wyrażania swoich opinii i pomysłów a management musi umieć tych opinii słuchać. To jest bardzo ważne, bo bez tego management będzie niedoinformowany, bo nie będzie normalnego przepływu informacji. A bez tego, firma po prostu zdechnie w konfrontacji z konkurencją. Dzisiaj rynek bardzo szybko się zmienia i trudno polegać na tym, że tylko kilka/kilkanaście osób z managementu firmy zauważy zmiany na rynku i zastanowi się jak przystosować do nich przedsiębiorstwo. Takie zmiany muszą mieć możliwość wyjścia również z innych rejonów organizacji, nie tylko z managementu.

Brak strachu

Drugim ważnym elementem jest brak strachu. Przeprowadź u siebie taki test. Jak przyjdzie do Ciebie pracownik i powie, że ludzie coś mówią – zapytaj go dokładnie kto. Jeżeli usłyszysz wymijającą odpowiedź, to znaczy, że w Twojej firmie rządzi strach. A nie powinien, bo zasadniczo bez poczucia bezpieczeństwa organizacja nie będzie miała normalnego przepływu informacji. Nie dowiesz się nigdy co nie działa, jaki z Twoich pomysłów, jaki z Twoich procesów które macie w firmie jest zły albo nie do końca dostosowany do przedsiębiorstwa.

Zmiana w 5 sekund

Obejrzałem wczoraj świetny “TED Talk”, z Mel Robbins, który się nazywa “How to stop screwing yourself over”. Bardzo popularne wideo, z 9 milionami odsłon. No i generalnie, ona mówi bardzo prawdziwe rzeczy odnośnie zmiany.

A mianowicie mówi, że jeżeli chcemy coś zmienić w naszym życiu to nigdy nie będzie odpowiedniego momentu. Nigdy nie będziemy czuli, że to teraz trzeba zacząć… I za każdym razem, jak będziemy mieli impuls do zrobienia czegoś i nie podejmiemy akcji, to po 5 sekundach będziemy sobie racjonalizować dlaczego nie warto tego robić.

Prawda jest taka, że jeśli chcemy coś zmienić w życiu, osiągnąć jakiś cel to musimy się do tego zmusić.

Czyli po pierwsze: zacznijmy działanie w czasie krótszym niż 5 sekund. Jak to zrobić? Mel tłumaczy, że należy zapisać pomysł. Na kartce papieru, w telefonie – nie ważne, ważne żeby to gdziekolwiek zapisać w ciągu 5 sekund. Bo jeżeli tego nie zrobimy, to to zostanie zapomniane albo zracjonalizujemy dlaczego mamy tego nie robić.

Zmuś się

A druga sprawa, to trzeba się zmusić. Nigdy nie będzie tak, że będziemy w najlepszym nastroju do tego, żeby coś rozpocząć. I to jest prawda… moje własne doświadczenie mówi, że dokładnie tak działa mózg człowieka.