Motywujące środowisko i zmiana

Jerzy
Jerzy
Motywujące środowisko i zmiana

JRK VLOG #083

Jakiś czas temu odgrażałem się, że pogadamy jeszcze o tym, jak stworzyć motywujące środowisko pracy.

Opinie i umiejętność słuchania

No i wydaje mi się, że takim najważniejszym elementem jest to żeby pracownicy mieli możliwość wyrażania swoich opinii i pomysłów a management musi umieć tych opinii słuchać. To jest bardzo ważne, bo bez tego management będzie niedoinformowany, bo nie będzie normalnego przepływu informacji. A bez tego, firma po prostu zdechnie w konfrontacji z konkurencją. Dzisiaj rynek bardzo szybko się zmienia i trudno polegać na tym, że tylko kilka/kilkanaście osób z managementu firmy zauważy zmiany na rynku i zastanowi się jak przystosować do nich przedsiębiorstwo. Takie zmiany muszą mieć możliwość wyjścia również z innych rejonów organizacji, nie tylko z managementu.

Brak strachu

Drugim ważnym elementem jest brak strachu. Przeprowadź u siebie taki test. Jak przyjdzie do Ciebie pracownik i powie, że ludzie coś mówią – zapytaj go dokładnie kto. Jeżeli usłyszysz wymijającą odpowiedź, to znaczy, że w Twojej firmie rządzi strach. A nie powinien, bo zasadniczo bez poczucia bezpieczeństwa organizacja nie będzie miała normalnego przepływu informacji. Nie dowiesz się nigdy co nie działa, jaki z Twoich pomysłów, jaki z Twoich procesów które macie w firmie jest zły albo nie do końca dostosowany do przedsiębiorstwa.

Zmiana w 5 sekund

Obejrzałem wczoraj świetny “TED Talk”, z Mel Robbins, który się nazywa “How to stop screwing yourself over”. Bardzo popularne wideo, z 9 milionami odsłon. No i generalnie, ona mówi bardzo prawdziwe rzeczy odnośnie zmiany.

A mianowicie mówi, że jeżeli chcemy coś zmienić w naszym życiu to nigdy nie będzie odpowiedniego momentu. Nigdy nie będziemy czuli, że to teraz trzeba zacząć… I za każdym razem, jak będziemy mieli impuls do zrobienia czegoś i nie podejmiemy akcji, to po 5 sekundach będziemy sobie racjonalizować dlaczego nie warto tego robić.

Prawda jest taka, że jeśli chcemy coś zmienić w życiu, osiągnąć jakiś cel to musimy się do tego zmusić.

Czyli po pierwsze: zacznijmy działanie w czasie krótszym niż 5 sekund. Jak to zrobić? Mel tłumaczy, że należy zapisać pomysł. Na kartce papieru, w telefonie – nie ważne, ważne żeby to gdziekolwiek zapisać w ciągu 5 sekund. Bo jeżeli tego nie zrobimy, to to zostanie zapomniane albo zracjonalizujemy dlaczego mamy tego nie robić.

Zmuś się

A druga sprawa, to trzeba się zmusić. Nigdy nie będzie tak, że będziemy w najlepszym nastroju do tego, żeby coś rozpocząć. I to jest prawda… moje własne doświadczenie mówi, że dokładnie tak działa mózg człowieka.Great! Next, complete checkout for full access to RAJKOW.PL
Welcome back! You've successfully signed in
You've successfully subscribed to RAJKOW.PL
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content
Success! Your billing info has been updated
Your billing was not updated