Konstruktywna krytyka

Jerzy
Jerzy
Konstruktywna krytyka

Absolutnie nie zgadzam się na publiczną krytykę, która nawet jeśli zawiera w sobie jakąś sensowną treść, nic nie wnosi do sprawy bo jest wykonana publicznie.

#117

Tym razem postanowiłem podjąć temat bliski każdemu twórcy: krytyka. Z naciskiem na: krytyka konstruktywna. To zagadnienie bliskie memu sercu jako vlogerowi, blogerowi i muzykowi z kilkunastoletnim doświadczeniem. Z oceną moich aktywności i twórczości spotykam się od lat, oczywiście także z krytyką. I takie mam pytanie:

Jak myślisz, czy istnieje coś takiego jak konstruktywna krytyka przekazywana publicznie?

Moim zdaniem nie. Każdy krytyczny komentarz przekazywany autorowi krytykowanego tekstu, filmu, nagrania etc. na forum publicznym - w obecności innych osób lub w sieci, jako ogólnie widoczny komentarz czy wpis - nie ma w sobie NIC z konstruktywności.

Konstruktywna krytyka wykonywana publicznie to oksymoron.

To nie znaczy, że jestem przeciwny jakiejkolwiek krytyce. O nie. Jeżeli ktoś jest mi bliski, wiem, że mu na mnie zależy, zależy mu na moim szczęściu, to jego uwagi przyjmuję z całym dobrodziejstwem inwentarza. To samo, gdy ktoś obcy przekazuje mi swoje uwagi w wiadomości prywatnej lub twarzą w twarz. Jednak absolutnie nie zgadzam się na publiczną krytykę, która nawet jeśli zawiera w sobie jakąś sensowną treść, nic nie wnosi do sprawy bo jest wykonana publicznie, a tym samym ociera się o zwykły hejt i jest jedynie wyrazem frustracji komentującego, który w ten sposób chce zwrócić na siebie uwagę.

Co zatem robić, gdy ktoś, kogo obserwujemy, zrobi coś, z czym się nie zgadzamy?

Mamy dwa wyjścia:

★ pierwsze: powiedzieć sobie – „OK, to coś, z czym się nie zgadzam; ale to nie ja tworzę ten blog/vlog/muzykę” i zająć się czymś innym;

★ drugie: wziąć telefon i zadzwonić, albo napisać mail lub prywatną wiadomość i wyłuszczyć swój punkt widzenia.
Tertium non datur.

Uwagi przekazywane prywatnie, twarzą w twarz, mogą być impulsem do zmiany, mogą coś wnieść do twórczości. Taka krytyka buduje. A przecież chcemy się rozwijać, tworzyć lepsze rzeczy, lepszą rzeczywistość, prawda?

Weź to sobie do serca i jeśli masz jakiekolwiek krytyczne uwagi do mnie, nie krępuj się – pisz śmiało. Na priva. ;)Great! Next, complete checkout for full access to RAJKOW.PL
Welcome back! You've successfully signed in
You've successfully subscribed to RAJKOW.PL
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content
Success! Your billing info has been updated
Your billing was not updated