Każdy jest twórcą

Jerzy
Jerzy
Każdy jest twórcą

JRK VLOG #049

Na twórczość nie powinno się patrzeć na takiej zasadzie, że każdy musi malować, pisać wiersze albo nagrywać piosenki, aczkolwiek to jest fajne i ten typ twórczości też bardzo pomaga żyć w sposób szczęśliwy. Ja natomiast jestem zwolennikiem patrzenia na swoje życie jak twórca.

No bo przecież każdy Wasz dzień jest pustą kartką. Swoimi wyborami, tym, co danego dnia zdecydujecie się zrobić, z kim się spotkacie, w jaki sposób będziecie się bawili ze swoim dzieckiem – każdym wyborem tworzycie po prostu swoje życie.

Twórca

To jest bardzo popularne słowo ostatnio, prawda? Mówi się o twórcach na YouTubie, o twórcach, jeśli chodzi o blogerów, którzy mają w miarę ogarnięte te swoje blogi z ludźmi, którzy ich czytają.

Wszyscy próbują Was namówić do tego, żebyście byli kreatorami, artystami, abyście kupili jakiś komputer, to on sprawi, że będziecie bardziej kreatywni itd. Ja chciałbym Was namówić do tego, żebyście to wszystko olali, ale skupili się na jednym aspekcie tworzenia. Na tworzeniu własnego życia.

Po pierwsze uważam, że w dzisiejszych czasach najwyższą wartością w człowieku i pracowniku jest to, że jest twórczy. Co mam na myśli? Nie to, że wszyscy muszą być muzykami, malować obrazy, pisać poezję itd. Mam na myśli to, że w dzisiejszych czasach wszyscy powinni być w stanie coś stworzyć. Stworzyć, tzn. napisać ofertę handlową, dobrą umowę w kancelarii prawnej albo nagrać świetną płytę, zrobić super grafikę – to też jest stworzenie czegoś. I w przyszłości będzie coraz mniej miejsca na działalność odtwórczą polegającą na tym, że ktoś coś zrobi i my to skopiujemy. Tym się zajmą maszyny.

Dbaj o potencjał twórczy

Każdy z nas jest dzisiaj twórcą i każdy z nas powinien dbać o ten swój potencjał twórczy, czyli o to, żeby jakoś tam siebie pobudzać do wymyślania, wyobrażania sobie różnych nowych rzeczy, nowych scenariuszy. Dlatego wydaje mi się, że w przyszłości bardzo ważne, jeszcze ważniejsze niż dzisiaj, będzie zachowanie dobrej kondycji fizycznej, uprawianie sportu, bo bez tego nie da się mieć dobrych pomysłów. Będzie ważne chodzenie na spacery, dbanie o to, żeby mieć dużo czasu dla siebie, aby mieć czas na to, by się wyciszyć kompletnie, odłączyć od Internetu, social mediów, innych ludzi, którzy ciągle czegoś od nas chcą. Bo bez tego twórczości nie będzie. Może nie będzie takiego typowego writer’s blocka na zasadzie

Barton Fink siedział tyle i nie pisał nic,

tylko po prostu nasze twórcze zasoby będą się wypalały, jeżeli nie będzie miejsca na regenerację.

Tworzymy nas i nasze życie

Osobna, ale nie mniej ważna, kwestia nt. twórczości dotyczy Waszego życia, tak ogólnie - Waszego życia prywatnego. W naszym życiu też jesteśmy twórcami. Tworzymy siebie jako ciało, sylwetkę, człowieka, który coś reprezentuje, jakieś wartości.

Tworzymy też nasze relacje z bliskimi – w tym zakresie też jesteśmy twórcami. I to jest wcale nie mniej ważna twórczość niż ta zawodowa. To bardzo banalne, a jednak w dzisiejszych czasach coraz więcej osób zapomina o tym, że jesteśmy kreatorami swojego życia, że mamy wpływ na swoje decyzje, że to nie jest tak, że ktoś nam coś każe, że nie da się inaczej, że nie zmienię pracy, bo się nie da. To wszystko zależy od nas.

Zabrzmiało strasznie pretensjonalnie, prawda? Jak zwykle zresztą, będę Was namawiał, żeby podejść do tego tematu bardzo zdroworozsądkowo. Trzeba będzie w przyszłości pielęgnować ten nasz potencjał twórczy, żeby on się nie wypalił, aby mu się nic nie stało. A z drugiej strony pielęgnowanie tego potencjału twórczego będzie w dużej mierze przebiegało poprzez tworzenie udanego naszego życia w rodzinie i tzw. pokoju nas z nami samymi.

Warto jest się w życiu przejmować tylko tym, na co mamy wpływ. A na co mamy wpływ bardziej niż na swoje życie? Raczej na niewiele rzeczy. Każda z podjętych decyzji w ciągu dnia, każda wykonana czynność, w jakiś sposób kreuje Wasze życie i należy takie decyzje podejmować, takie czynności wykonywać, żeby być dumnym z tego, jak to Wasze życie wygląda.Great! Next, complete checkout for full access to RAJKOW.PL
Welcome back! You've successfully signed in
You've successfully subscribed to RAJKOW.PL
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content
Success! Your billing info has been updated
Your billing was not updated