Jestem w Paryżu: vlog to nie podcast!

Jerzy
Jerzy
Jestem w Paryżu: vlog to nie podcast!

Graj w grę, która nazywa się „vlogowanie” do końca! Zadbaj o to, żeby w Twoich produkcjach był nie tylko głos, nie tylko wartość, ale żeby był też ładny obraz.

#122

Jestem teraz w Paryżu, służbowo. Korzystając z tego, chcę z Wami porozmawiać na temat, który może być trochę bolesny dla niektórych vlogerów. Chcę porozmawiać na temat mody, która pojawiła się ostatnio, żeby mówić:

To nie ma znaczenia, jak wygląda technicznie mój vlog; ważna jest wartość, jaką nim przekazuję.

Ja się z tym nie zgadzam, bo jeżeli ktoś decyduje się na to, żeby kręcić vloga, to powinien grać według zasad gry vlogów.

A jakie są zasady gry vlogów?

Czym różni się vlog od audycji radiowej? Czym różni się vlog od podcastu? Różni się tym, że oprócz tego, że coś się mówi do odbiorców, to jeszcze coś widać. A jeżeli coś widać, to znaczy, że trzeba zadbać, nauczyć się tego, jak zrobić, żeby ten obraz był ładny, ciekawy, technicznie dobry i wciągający.

Dzisiaj jest łatwiej niż kiedykolwiek wcześniej nagrać jakieś wideo. W każdym telefonie jest kamera, a i kamery do robienia wideo są w tej chwili praktycznie na każdą kieszeń. Dużo ludzi wchodzi w robienie wideo i siłą rzeczy średnia jakości niestety się obniża. Dlatego, jeżeli już zajmujesz się wideo i właśnie robisz vlogi, a nie podcasty czy tez coś innego pozbawionego obrazu, zadbaj o jakość. O jakość obrazu.

To nie jest żaden problem, żeby sobie trochę poguglać i się dowiedzieć, w jaki sposób powinno się operować obiektywem, jakich obiektywów używać do jakich ujęć. Ta wiedza jest. Na samym YouTubie wystarczy wpisać sobie w wyszukiwarkę coś w stylu „vlogging tutorial”.

A o ile przyjemniej będzie się oglądało Twoim widzom produkcje, w których jest ładny, ciekawy i angażujący obraz? Na wzór różnych produkcji filmowych, dobrej roboty operatorskiej, te Twoje obrazy mogą być po prostu piękne. Mogą opowiadać jakieś historie, mieć głębię. Nie sądzisz, że w ten sposób lepiej będzie podana wartość, którą chcesz przekazać? Że łatwiej trafisz z nią do ludzi?

Nie daj się zwieść powiedzeniu:

Done is better than perfect.

Nie daj się zwieźć podejściu, że obraz może być nagrany byle czym, nie musi być fajny. Naprawdę dobrze jest, gdy jest on ładny. Wartość, którą chcesz dać ludziom dotrze wtedy do większej publiczności. Twoja produkcja będzie wtedy też czymś do oglądania, a nie tylko do słuchania.

Bo każda forma komunikacji rządzi się jakimiś swoimi prawami. Jeśli wybierasz komunikację wideo, to nie możesz olewać obrazu. Nie możesz sobie powiedzieć:

Done is better than perfect, nie będę uważał na to, żeby mój obraz był ładny; done is better than perfect, więc nie nauczę się tego, żeby mój dźwięk był linearny i żeby zawsze było słychać, co ja mówię.

No po prostu nie! Vlog powinien mieć wszystkie te elementy:

★ wartościową treść;

★ ładny obraz;

★ ciekawe ujęcia;

★ dobry dźwięk.

Nie mówię, że aby było ciekawie, od razu musisz wyjeżdżać do Paryża, gdzie są ładne obrazy prosto na ulicy – tylko czekają aż zostaną sfilmowane. Chociaż na pewno to nie zaszkodzi, prawda?Great! Next, complete checkout for full access to RAJKOW.PL
Welcome back! You've successfully signed in
You've successfully subscribed to RAJKOW.PL
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content
Success! Your billing info has been updated
Your billing was not updated