Jak zmienić nawyki żywieniowe?

Jerzy
Jerzy
Jak zmienić nawyki żywieniowe?

Jeżeli człowiek idzie na dietę na chwilę, po to żeby za jakiś czas na tej diecie nie być, to ma słabą motywację, żeby coś zmienić trwale.

#103

Jak zmienić swoje nawyki żywieniowe? Otóż, każdemu się wydaje, że to jest bardzo trudne... i to jest trudne, ale nie jest to niewykonalne!

Pierwsza metoda, którą można zastosować jest następująca: trzeba sobie powiedzieć, że zmiana nawyków żywieniowych nie jest zmianą na jakiś czas, tylko to jest zmiana na całe życie.

Strach i wygoda

U mnie było tak, że swoje nawyki żywieniowe zmieniałem stopniowo i trochę to było pod wpływem strachu, a w dużej mierze to było powodowane chęcią wygodnego życia. Przestałem jeść mięso nie dlatego, że było mi żal zwierząt. Pierwszą motywacją było to, że doszedłem do wniosku, że zbyt kłopotliwe dla mnie jest szukanie mięsa co do którego pochodzenia i jakości jestem pewien. Wygodniej mi było zrezygnować z jego jedzenia niż tracić swój czas i swoją energię na szukanie mięsa, które jest dobre i bezpieczne.

Cel

Moje przejście na dietę ketogeniczną (czyli w dużej mierze opierającą się na tym, że się nie zjada węglowodanów, ale zjada się dużo tłuszczy) natomiast było spowodowane dwiema rzeczami:

★ po pierwsze chęcią odczuwania energii przez cały dzień, a nie fundowaniem sobie takiego rollercoastera energetycznego (który jest częsty przy typowej zachodniej diecie);

★ po drugie chęcią schudnięcia, bo nie udało mi się do tamtej pory osiągnąć idealnej wagi pomimo wcześniejszych zmian dietetycznych i uprawiania sportu.

Sens

Bardzo jest ważne przy zmianie nawyków żywieniowych jest widzieć w tym sens - żeby nasza motywacja nie była tylko tymczasowa. Jeżeli zrozumiemy, że jedzenie pizzy nam nie służy i w związku z tym lepiej byłoby jej nie jeść, i podejmiemy któregoś dnia decyzję, że koniec z pizzą, no to wtedy trzeba to zrobić raz na zawsze! Na całe życie. Powiedzieć sobie:

dziś kończę jeść pizzę i więcej w życiu jej nie zjem.

Podobnie podejmuje się decyzje o odstawieniu używek typu papierosy czy alkohol.

Na zawsze

To jest tak naprawdę jedyna metoda. Jeżeli człowiek idzie na dietę na chwilę, po to żeby za jakiś czas na tej diecie nie być, to ma słabą motywację, żeby coś zmienić trwale.

Zmiana nawyków wcale nie trwa tak krótko, jak się czasem wydaje. Można znaleźć publikacje w internecie, że wystarczy tylko 21 dni coś robić, i zmiana zajdzie - w rzeczywistości nie wystarczy. Ja swoje nawyki zmieniałem po kilka razy i dopiero po dwóch, trzech miesiącach poczułem, że ta zmiana zaszła. Te 21 dni to raczej jedna wielka ściema.

Ale też mogę Wam powiedzieć z własnego doświadczenia, że naprawdę da się zmienić wszystko.

Podsumowując, w zmianie nawyków żywieniowych ważne są dwie rzeczy:

★ po pierwsze, zrozumienie po co zmieniamy te nawyki i faktyczna chęć ich zmiany, aby nie czuć się przymuszonym zewnętrznie tylko wiedzieć, że faktycznie ta zmiana jest nam do czegoś potrzebna;

★ po drugie, podejście do tej zmiany na zasadzie: OK, dzisiaj przestaję, od dzisiaj zmieniam nawyki i to już jest na całe życie; to nie jest sprawa tymczasowa, tylko permanentna: od dziś po wsze czasy!Great! Next, complete checkout for full access to RAJKOW.PL
Welcome back! You've successfully signed in
You've successfully subscribed to RAJKOW.PL
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content
Success! Your billing info has been updated
Your billing was not updated