Jak sobie radzić z brakiem odpowiedzi na email?

Jerzy
Jerzy
Jak sobie radzić z brakiem odpowiedzi na email?

Nie skazuj osób i firm, które chcą się z Tobą skontaktować, na niekończące się oczekiwanie na odpowiedź. Lepiej, żeby brzmiała ona „nie jesteśmy zainteresowani”, niż żeby w ogóle jej nie było.

#129

Ten wpis powinien rozpocząć cykl pod tytułem „Brak profesjonalizmu”. Odcinek pierwszy: „Nieodpowiadanie na maile”. To prawdziwa zmora dzisiejszych czasów. Ludzie są zbyt zajęci, żeby odpowiadać na maile, które spływają im na skrzynkę. I tak jak każdy może sobie pozwolić na brak odpowiedzi na maila prywatnego – ryzykując co najwyżej bycie posądzonym o złe maniery, tak ignorowanie maili zawodowych jest dużym błędem z punktu widzenia firmy, dla której się pracuje, lub którą się prowadzi.

Nieodpowiadanie na maile świadczy o złej organizacji. I generalnie robi złe wrażenie. Dlatego chcąc być profesjonalni powinniśmy ogarnąć ten temat. Żeby nie skazywać osób i firm, które chcą się z nami skontaktować, coś zaoferować lub zainicjować współpracę, na niekończące się oczekiwanie na odpowiedź. Lepiej, żeby brzmiała ona „nie jesteśmy zainteresowani”, niż żeby w ogóle jej nie było.

Jak sobie poradzić z nawałem maili w takim razie? Z pomocą przychodzi nam technologia:

★ po pierwsze: używaj CRMa; ja kiedyś używałem Cloze, to program, który będzie Ci przypominać o mailach, na które nie dostałeś odpowiedzi;

★ po drugie: używaj programu pocztowego, który też to potrafi, np. Newton – działa na Mac OS i iOS; maila, na którego nie było odpowiedzi przerzuca automatycznie do Inboxu po kilku dniach;

★ po trzecie: jeszcze lepiej będzie jak zrobisz tak, jak ja i będziesz korzystać z kilku narzędzi, które pomogą zorganizować Twój czas; ja korzystam w Newtona do przypomnień o wysłanych mailach, a z Todoist (połączonego z moim kalendarzem Google przy pomocy Zapier) do wizualizacji w jednym miejscu spotkań i rzeczy do zrobienia danego dnia.

To wszystko razem świetnie się sprawdza. Widzę w jednym miejscu cały mój plan zajęć i spotkań na dany dzień, a Newton przypomina o mailach. Szczerze polecam!



Great! Next, complete checkout for full access to RAJKOW.PL
Welcome back! You've successfully signed in
You've successfully subscribed to RAJKOW.PL
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content
Success! Your billing info has been updated
Your billing was not updated