Jak radzić sobie z telemarketingiem, czyli ze spamem telefonicznym?

Jerzy
Jerzy
Jak radzić sobie z telemarketingiem, czyli ze spamem telefonicznym?

Jesli masz dosyć wydzwaniających do Ciebie różnych telemarketerów, ankieterów opinii publicznej i cholera wie kogo jeszcze - a jeśli masz numer telefonu od dawna lub też działalność gospodarczą, to na sto procent masz dosyć - ta notka jest dla Ciebie!

Nie będę owijał w bawełnę - najcenniejszym zasobem, którego niestety nie da się rozmnożyć, jest czas. Telemarketing zawsze nam kradnie czas. Należy z tym walczyć. Aktywnie.

Piszę z perspektywy posiadacza tego samego numeru telefonu komórkowego od 1998 roku, zawsze to był jednocześnie mój prywatny i służbowy numer (bo nie wierzę w fajrant o danej godzinie, jakakolwiek by ona nie była - wierzę za to w takie organizowanie sobie pracy, aby nikt nie zawracał nam głowy wieczorami, w weekendy i w wakacje, ale o tym będzie inna notka kiedyśtam). Piszę z perspektywy posiadaczas iPhone'a, bo takiego telefonu używam - ale opisaną poniżej metodę mogą zastosować z powodzeniem posiadacze innych telefonów.

1. Wyłącz u operatora telefonicznego możliwość dodzwonienia się do Ciebie z ukrytego numeru

Ten prosty pierwszy krok sprawi, że od razu pozbędziesz się 75% nękających Cię telemarketingowców. Każdy operator ma w ofercie taką usługę, a włącza się ją tak:

  • dzwonisz do swojego operatora (Orange: +48 510 100 100; T-Mobile: +48 602 900 000; Plus: +48 601 102 601);

  • w nijak nieprzystającym do rzeczywistości IVR wybierasz zero aby dodzwonić się do żywego człowieka, potem wybierasz temat rozmowy "zmiana usług" albo coś semantycznie pokrewnego;

  • mówisz "Dzień dobry, proszę o wyłączenie możliwości dodzwonienia się na mój numer osobom dzwoniącym z numeru ukrytego.";

  • po włączeniu usługi dziękujesz i życzysz miłego dnia.

W tym momencie nastaje nowa era. Serio. Niewielkim minusem tego jest ryzyko, że być może Twoja ulubiona korporacja taksówkowa już nigdy się do Ciebie nie dodzwoni, ale polecam wtedy zmienić korporację np. na myTaxi albo Ubera :) Wszak kto dzwoni z ukrytego numeru jest tchórzem, zatem po co jeździć z tchórzami?

2. Załóż sobie kontakt "Spam" i go zablokuj

Niektórzy telemarketerzy będą na tyle odważni, że po usłyszeniu komunikatu "Osoba, do której dzwonisz nie akceptuje połączeń z numeru zastrzeżonego bądź niewidocznego. Wyłącz blokadę numeru i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z nią poprzez SMSa." włączą sobie prezentację numeru i wtedy się do Ciebie dodzwonią. Dla nich załóż w książce adresowej kontakt o nazwie Spam i zablokuj go.

Dalej postępuj tak:

  • jeśli odbierzesz połączenie z nieznanego numeru i w trakcie rozmowy okaże się, że to spam, po prostu rozłącz się i od razu dodaj ten numer do kontaktu "Spam";

  • od tej pory już nikt z tego numeru sie do Ciebie nie dodzwoni ani nie wyśle Ci SMSa;

  • jeśli telemarketer spróbuje z innego numeru, powtórz operację: rozłączenie, dodanie numeru do kontaktu "Spam".

W ten sposób z biegiem czasu zgromadzisz pokaźną listę numerów spamerskich zapisanych na karcie kontaktu "Spam". Jeśli kiedyś zmienisz telefon i masz włączoną synchronizację kontaktów między telefonem a jakąś usługa w chmurze (np. iCloud albo Gmail), na nowym telefonie po prostu zablokujesz sobie kontakt "Spam" i dalej z tych numerów nikt się do Ciebie nie dodzwoni.

Przez kilka ostatnich lat zgromadziłem sześć kontaktów (Spam1 ==> Spam6), czyli w sumie około 240 (!) numerów spamerskich. Słabo? :)

Najlepsze w tej metodzie, poza możliwością przenoszenia tej cennej bazy danych z telefonu na telefon, jest to, że z czasem coraz mniejsza ilość telemarketerów może się do Ciebie dodzwonić. Im dalej tym lepiej. Aż w końcu poczujesz sie tak, jak bohaterka poniższego zdjęcia - czego Ci z całego serca życzę :)Great! Next, complete checkout for full access to RAJKOW.PL
Welcome back! You've successfully signed in
You've successfully subscribed to RAJKOW.PL
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content
Success! Your billing info has been updated
Your billing was not updated