Jak używać Slacka prywatnie? Slack w domu.

Jerzy
Jerzy
Jak używać Slacka prywatnie? Slack w domu.

Jest całe mnóstwo artykułów opisujących dlaczego używanie Slacka w pracy czy tez w zespole projektowym jest super i daje konkretne, wymierne korzyści (chociażby tu albo tu). Dziś jednak skupię się na bardziej oryginalnym temacie i opowiem jak używam Slacka prywatnie, z rodziną.

Używam płatnego Slacka##

Już na samym początku zaznaczę, że zdecydowałem się od razu na wersję płatną, gdyż nie chciałem mieć ograniczenia wstecz w ilości przeszukiwalnych wiadomości (wersja darmowa jest ograniczona do 10000 ostatnich wiadomości) i chciałem korzystać z możliwości wysłania emaila do Slacka, co umożliwia tylko wersja płatna.

Slackowe podstawy##

Slack jest zorganizowany tak, jak kiedyś był IRC - są kanały publiczne, do których każdy może dowolnie dołączać lub być zapraszanym, są też kanały prywatne, które widzi tylko grupa zaproszonych tam osób i w końcu jest możliwość wysyłania wiadomości prywatnych między użytkownikami (jeden do jednego albo do kilku na raz).

To co wyróżnia Slacka (poza tym, że to fajny komunikator) to świetna wyszukiwarka i duże możliwości zintegrowania go z innymi serwisami i narzędziami, o czym napiszę więcej w dalszej części tego tekstu.

Punkt wyjścia##

Najważniejszym zadaniem przy rozpoczynaniu korzystania ze Slacka w rodzinie jest skuteczne przekazanie jednej prostej zasady, która będzie na początku trudna do przeforsowania w rodzinie (ze względu na przyzwyczajenia), ale ostatecznie się opłaca i zostanie zaadoptowana przez jej członków: przestajemy pisać do siebie SMSy i emaile. Właśnie tak.

Tylko wtedy to ma sens. Wytłumaczę dlaczego.

Zaprzestanie pisania SMSów ma o tyle sens, że są aplikacje Slacka na każdy smartfon, więc to nie problem żeby sie przesiąść, a wielką zaletą Slacka jest możliwość przeszukiwania go. Spróbuj przeszukać SMSy w swoim telefonie, a zrozumiesz różnicę :) SMSami wbrew pozorom przekazujemy całkiem wartościowe treści, jednak jest to "wehikuł informacji" mało stały i niewygodny do przechowywania owych treści.

Plus używania Slacka zamiast SMSów jest dodatkowo taki, że jeśli siedzisz przy komputerze i ktoś napisze do Ciebie SMSa, to Cię to rozprasza, bo musisz wyciągnąć telefon żeby odpisać. Dostając wiadomość na Slacku, po prostu przełączasz się na aplikację Slack (albo stronę www, jak wolisz) i odpisujesz z komputera, szybko i wygodnie.

Jakie kanały stworzyć?

Moja rodzina używa takich:

Służą one odpowiednio:

 • #general-public to kanał, na którym wszyscy widzą wszystko, jedyny nasz publiczny kanał, najczęściej wykorzystywany jeśli chcemy przekazać coś wszystkim; tu automatycznie są publikowane odcinki mojego vloga, jak tylko pojawią się na Youtube;

 • auto-moto: tu wrzucamy pliki i piszemy o sprawach samochodowych - serwis, opłaty, ubezpieczenia, pomysły, itp.; ten kanał współdzielę z żoną;

 • business-contacts: tu forwarduję emaile, które zawierają oferty fajnych firm, które kiedyś nam się mogą przydać na zasadzie naszych usługodawców; tylko ja widzę ten kanał;

 • czytelnia: kanał wspólny z żoną, wklejamy tu sobie linki do artykułów wartych przeczytania;

 • dom: również kanał wspólny z żoną, piszemy tu i załączamy pliki dotyczące naszego domu, z tym kanałem też mamy spięty nasz wspólny kalendarz;

 • finanse: wspólny z żoną, wszelkie kwestie związane z naszymi finansami;

 • helena: tematy związane z naszą córką :);

 • journal-jrk: mój osobisty dziennik, czasem coś tam piszę, na razie niezbyt często niestety;

 • naprawy-serwis: wspólny z żoną, wydzieliliśmy go z kanału #dom, zawiera wszelkie info o planowanych naprawach domowych, serwisie sprzętów AGD (w tym numery seryjne!), itp.;

 • podcast: planujemy odpalenie podcastu, tu gromadzimy z żoną pomysły;

 • praca: wiadomo, kwestie związane z naszą pracą - wspólny z żoną;

 • przepisy: przepisy kulinarne, w sumie 6 osób z rodziny siedzi na tym kanale i wymienia się fajnymi przepisami;

 • twitter-jrk: tu automatycznie pojawiają się wszystkie wpisy z mojego twittera oraz retweety, wzmianki i wiadomości prywatne - czyli takie moje twitterowe archiwum;

 • wakacje: tu gromadzimy z żoną fajne pomysły na wakacje;

 • zakupy: tu z żoną tworzymy sobie listy zakupowe;

 • zdrowie: a tu razem z żoną piszemy o zdrowiu, wrzucamy skany PDF naszych wyników badań i tym podobne rzeczy.

Oprócz tego ważnym składnikiem naszego Slacka jest slackbot, którego mam spiętego z Google Alerts i powiadamia mnie on w czasie rzeczywistym gdy wzmianka o mnie, mojej żonie albo jednym z moich zespołów pojawia się w internecie. Slackbot serwuje mi też nowe wpisy z moich ulubionych blogów poprzez zasysanie ich z feedów RSS tych blogów.

Jakie integracje wybrać do domowego Slacka?

Slack nie byłby fajny gdyby nie miał możliwości integracji z całą masą różnych innych usług i aplikacji online.

U nas korzystamy głównie z:

Kalendarza Google (<= tu jest link do integracji w slackowym AppDir)

Nasz wspólny z żoną kalendarz jest zintegrowany z kanałem #dom i na tym kanale publikowane są następujące informacje:

 • nowe wydarzenie gdy jest dodane do kalendarza;

 • codziennie o 6:00 rano spis wydarzeń na cały dzień (dzięki temu pamiętamy które z nas gdzie będzie w ciągu dnia albo czy danego dnia przyjdą zakupy z Frisco lub serwisant lodówki);

 • na godzinę przed każdym spotkaniem przypomnienie o spotkaniu.

Kalendarz jest wspólny, więc dostaję powiadomienie, że moja żona za godzinę będzie na spotkaniu w Łomiankach, w związku z tym wiem, że 20 minut przed tym spotkaniem będzie w samochodzie i mogę spokojnie do niej zadzwonić pogadać. Wiem też kiedy nie dzwonić i nie przeszkadzać jej, a ona wie to samo o mnie.

Zapier

To jest serwis pozwalający połączyć Slacka z niesamowitą ilością innych serwisów, stosując skomplikowane reguły, filtrowanie, itp. U nas działa tak, że gdy dodam nowe wideo do mojego kanału na Youtube, pojawia się ono automatycznie na kanale #general-public na naszym Slacku.

Twitter i RSS

Za pomocą tych dwóch integracji mam wykonane z jednej strony archiwum mojego twittera (na kanale #twitter-jrk), z drugiej strony ustawione automatyczne publikowanie nowych wpisów z moich ulubionych blogów przez slackbota. Dzięki temu nie muszę opuszczać Slacka i się przełączać do czytnika RSS żeby sobie poczytać.

Email

Tak jak pisałem na początku tego wpisu, w płatnej wersji Slacka jest możliwe wykorzystanie tej integracji do przesyłania (forwardowania) emaili na wybrany slackowy kanał. Ustawiłem sobie adres mailowy dla kanałów #auto-moto oraz #business-contacts i gdy potrzebuję zachować informacje na temat ostatniego serwisu auta albo namiar na firmę oferującą pielęgnację stuletnich sosen, robię tylko forward z klienta poczty na jeden z predefiniowanych adresów spiętych z tymi kanałami na Slacku i gotowe. Emaile, gdy się znajdą w Slacku, stają się automatycznie zindeksowane i można wyszukiwać po słowach z ich treści oraz z treści załączników. Bardzo wygodne.

Rozmowy audio i wideo

Mając płatnego Slacka można prowadzić rozmowy audio lub wideorozmowy - między dwoma użytkownikami albo grupowo na danych kanałach. Czyli Slack zastępuje Skype, Lync i Google Hangouts.

Przypomnienia

Za pomocą komendy /remind można kazać slackbotowi przypomnieć sobie o czymś lub też zaplanować przypominajkę dla kogoś, np.:

/remind @janek "Widzimy się na lunchu dziś o 13:00" next Wednesday at 12:00

Konkluzja

Używamy Slacka w domu i jesteśmy chyba pionierami w Polsce takiego używania Slacka.

Jesteśmy z tego dumni :)

Najczęściej oczywiście gadamy na kanale publicznym oraz na tym z przepisami - ale dzięki Slackowi niezaprzeczalnie kontakt z rodziną stał się łatwiejszy i tak jak mówiłem już w trzynastym odcinku vloga, anonsującym ten wpis - Slack jako jedna z niewielu aplikacji do komunikacji zbliża ludzi zamiast ich oddalać.

To bardzo cenne dziś.Great! Next, complete checkout for full access to RAJKOW.PL
Welcome back! You've successfully signed in
You've successfully subscribed to RAJKOW.PL
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content
Success! Your billing info has been updated
Your billing was not updated