Jak motywować pracowników?

Jerzy
Jerzy
Jak motywować pracowników?

JRK VLOG #080

Mam taką teorię swoją odnośnie bycia zmotywowanym: jeżeli trzeba się do czegoś motywować, to oznacza, że jest złe środowisko. To środowisko powinno Cię motywować.

Jeżeli chcesz coś zacząć robić, to po prostu zacznij to robić. Banał. Jeżeli chcesz coś zmienić, to zrób pierwszy krok do tej zmiany. Ale jak potem zostać zmotywowanym?

Potem trzeba być otoczonym ludźmi i rzeczami, które nie będą nam w tym przeszkadzały.

Pierwszy krok

Wprowadzenie każdej zmiany będzie się wiązało z ciężką pracą, to jest normalne. Natomiast, wyobraźcie sobie taki przykład: ktoś przez całe życie nie stosował metody „inbox zero”, nagle dochodzi do wniosku: dobra, mam ochotę stosować. Zaczynam! No to pierwsza rzecz, żeby mu się kiedykolwiek udało: musi zacząć - potrzebna jest ta akcja, ten pierwszy krok.

Potem jednakże będzie mu raczej ciężko wytrwać, jeżeli jest otoczony ludźmi, którzy będą mu mówili, że:

★ "inbox zero" to jest dramat,

★ bez sensu,

★ to ci się nie uda...

Jeżeli ta osoba żyje w takim demotywującym środowisku, to będzie musiała to środowisko zmienić. Będzie musiała się otoczyć takimi ludźmi, którzy będą raczej zachęcali tą osobę do działania, zachęcali do stosowania "inbox zero", do przekraczania swoich ograniczeń.

Środowisko

Nie ma czegoś takiego jak sztuczna motywacja: albo ktoś jest w motywującym środowisku albo nie. Jeżeli nie, no to po prostu trzeba to środowisko zmienić.

Dlatego, jeżeli jesteś menedżerem, nie trać czasu na czytanie poradników w stylu "Jak motywować zespół/swoich pracowników", bo to nic nie da. Jeżeli oni potrzebują motywacji, to znaczy, że trzeba zmienić środowisko ich pracy. To znaczy, że trzeba w firmie pozmieniać procesy, trzeba tak usprawnić pracę, żeby może mieli więcej czasu (?) i jeśli odpowiednio się przeprowadzi taką zmianę, pracownicy sami się zmotywują - o ile tylko środowisko zacznie być motywujące.

Także podsumowując kwestię motywowania się, albo motywowania pracowników:
zamiast zastanawiać się jak ludzi motywować, wystarczy im stworzyć motywujące środowisko. Takie, w którym się sami będą motywowali, które będzie dla nich motywujące. A co to jest? To już jest trochę trudniejsze pytanie.

I o tym w przyszłości też napewno będzie na vlogu.Great! Next, complete checkout for full access to RAJKOW.PL
Welcome back! You've successfully signed in
You've successfully subscribed to RAJKOW.PL
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content
Success! Your billing info has been updated
Your billing was not updated