Jak czytać ogłoszenia o pracę?

Jerzy
Jerzy
Jak czytać ogłoszenia o pracę?

Wrzucą Cię na głęboką wodę i będą patrzeć, czy dajesz radę, czy może jednak zawalisz na całej linii.

#123

Każdy z nas szukał kiedyś pracy. Paręnaście lat temu, gdy moi rówieśnicy wchodzili na rynek zatrudnienia, brało się do ręki papierową gazetę. Kilkustronicowe dodatki pełne były ogłoszeń o pracę. Dziś rolę słupa ogłoszeniowego przejął Internet.

Rynek pracy znam nie od dziś. Przez te kilkanaście lat nauczyłem się co w praktyce oznaczają pewne sformułowania stosowane w ogłoszeniach pracodawców. I kilka z nich bardzo, ale to bardzo, mnie wkurza. Bo wiem, co się kryje za okrągłymi zdaniami i wyszukanymi słowami.

Nr 1: „Umiejętność pracy pod presją czasu”. Czytaj: w firmie jest bajzel. A bardziej profesjonalnie to ujmując: firma ma słabą organizację i źle zaprojektowane, słabo przemyślane procesy, za mało pracuje w niej ludzi i/lub ci, którzy delegują zadania, robią to nieprawidłowo i sami są słabo zorganizowani. Ergo: w stresie pracuje się tam non stop.

Nr 2: „Praca w młodym zespole”. Czytaj: pracują tam studenci, w dużej mierze na stażach, albo nikt nie zagrzewa tam długo miejsca (potencjalne powody: zła atmosfera, chaos, niemotywujące zadania, niesatysfakcjonujące zarobki) i jest ciągła rotacja pracowników. Tymczasem praca w zespole zróżnicowanym wiekowo to świetna okazja, żeby nauczyć się czegoś nowego od siebie wzajemnie.

Nr 3: „Praca pełna wyzwań”. Czytaj: zapomnij o ambitnych projektach na skalę nowego modelu Tesli czy innowacyjnego produktu Google, nie licz też na szkolenia - wrzucą Cię na głęboką wodę i będą patrzeć, czy dajesz radę, czy może jednak zawalisz na całej linii.

Potrzebujesz adrenaliny w życiu? Lepiej poskacz na bungee lub skocz ze spadochronem. W pracy nie powinieneś tak się aż tak stresować. Jeśli stres towarzyszy Ci w niej ciągle, oznacza to albo słabą organizację i złą dystrybucję zadań w firmie, albo toksyczną atmosferę w zespole i obecność w nim ludzi, którzy po prostu nie dają normalnie pracować.

Nie rób sobie tego i omijaj szerokim łukiem firmy, które tak formułują rzekome atuty pracy u nich. A jeśli to Ty odpowiadasz za tworzenie takich ogłoszeń w Twojej organizacji, unikaj tych sformułowań. Pisz jasno i wyraźnie kogo szukacie, do jakiej pracy, co oferujecie w zamian. Bardzo ważne też jest, aby napisać coś o wartościach panujących w firmie, kulturze pracy. W ten sposób przyciągniesz dobrego, wartościowego, lojalnego pracownika. A w dzisiejszych czasach coraz trudniej o takich.

A Ciebie jakie teksty w ogłoszeniach rozśmieszają? Podziel się swoimi doświadczeniami!Great! Next, complete checkout for full access to RAJKOW.PL
Welcome back! You've successfully signed in
You've successfully subscribed to RAJKOW.PL
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content
Success! Your billing info has been updated
Your billing was not updated