Dopamina

Jerzy
Jerzy
Dopamina

Zapewne byłbyś zszokowany widokiem dwunastolatka z półlitrówką wódki w ręku, ale to żaden problem, że ów dzieciak chodzi z nosem w feedzie Facebooka.

Zdajesz sobie sprawę, że to, co dziś stało się integralną częścią naszego życia, czyli social media, bazuje na tych samych mechanizmach chemiczno-biologicznych, co… uzależnienie od heroiny?

Brzmi niewiarygodnie? Ale taka jest prawda. Scrollowanie feedu robi z naszym mózgiem to samo, co narkotyki. Każde scrollowanie to shot dopaminy spowodowany nieprzewidzianą gratyfikacją. I siedzimy tak potem, siedzimy i scrollujemy. Żądni kolejnej nowej informacji, ciekawi, co tam jeszcze się wyłoni z dołu ekranu.

To znaczy kto scrolluje, ten scrolluje. Ja przestałem. Kiedy uświadomiłem sobie, że tak to działa. Porzuciłem przeglądanie feedu Twittera, Facebooka i Instagrama. Na dwóch ostatnich publikuję moje treści, wchodzę w interakcje z moją publicznością, ale na tym koniec. Mam zablokowany feed, nie widzę go. Wszystko dzięki rozszerzeniu do przeglądarki internetowej.

Co zyskałem? Spokój ducha i więcej czasu na spacery z córką. Potrzebnej mózgowi dopaminy dostarczam mu biegając. To dużo lepsze uzależnienie. Polecam. Polecam również YouTube, który dostarcza treści w inny sposób. Tu się raczej nie scrolluje, tylko dostaje powiadomienia o nowych publikacjach ulubionych twórców.

Social media, które bazują na scrollowaniu uzależniają i szkodzą analogicznie do narkotyków, które są nielegalne oraz alkoholu i papierosów, które są legalne dla osób dorosłych. Dostęp do Facebooka, Instagramu mają już dzieci. Czy na pewno tak powinno być?

Obserwując jak funkcjonuje dziś młodzież – z głowami pochylonymi na telefonami, z objawami FOMO, w ciągłej potrzebie bycia online, widać, że zapobieganie temu uzależnieniu dziś jest głównym wyzwaniem wychowawczym rodziców. Ciekawie mówi o tym Simon Sinek w wywiadzie przeprowadzonym przez Toma Bilyeu. Polecam.Great! Next, complete checkout for full access to RAJKOW.PL
Welcome back! You've successfully signed in
You've successfully subscribed to RAJKOW.PL
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content
Success! Your billing info has been updated
Your billing was not updated