Chwilowe porażki

Jerzy
Jerzy
Chwilowe porażki

JRK VLOG #079

Chciałbym dzisiaj z Tobą porozmawiać o takim nastawieniu, które jest dosyć popularne wśród ludzi, ale jest kompletnie błędne, a że na tym blogu mówię o tak oczywistych sprawach, no to niech to będzie jedna z takich oczywistych spraw.

Nie udało Ci się!

Otóż, bardzo często ludzie reagują w taki sposób, że jeżeli jest ktoś taki jak ja, kto się odważy w ogóle mówić publicznie, że jego zdaniem jakoś powinno się zachowywać w życiu, to się znajdą zawsze goście, którzy prędzej czy później przyjdą z tekstem w stylu:

No ale Jerzy, Ty mówisz, że trzeba wstawać o 5:00 rano, a dzisiaj nie wstałeś! Wstałeś o 7:00! To znaczy, że jesteś niekonsekwentny... dlaczego zatem radzisz, żeby wstawać o 5:00 rano, kiedy sam wstajesz o 7:00?

A ja na to:

To nie tak. Zazwyczaj wstaję o 5:00, ale dzisiaj tak wyszło, że nie wstałem. Po prostu akurat dzisiaj nie udało mi się zrealizować tego celu, jakim jest dla mnie wstawanie o 5:00. To wcale nie znaczy, że nie mam racji mówiąc, że warto wstawać wcześnie rano. To wcale nie znaczy, że wstawanie o 5:00 nie jest dobre. To tylko znaczy, że tym razem nie udało mi się wstać o 5:00, a udało się o 7:00.

Chciałem Ci zwrócić na to uwagę. W Twoim otoczeniu, wśród Twoich bliskich, wśród Twoich przyjaciół będą osoby, które będą na codzień "walczyły ze sobą"; będą próbowały zmienić się na lepsze. I dziesięć razy, dwadzieścia razy pod rząd im wyjdzie, a dwudziesty pierwszy raz im nie wyjdzie, bo tak to już jest czasami. To nie jest tak, że jak już się podejmie decyzje to od razu zaczyna wszystko idealnie wychodzić, a jeżeli nie wychodzi, to znaczy, że to była zła decyzja. To nie tak działa w życiu.

Motywuj pozytywnie

Gdy się podejmie decyzję, że się robi jakąś zmianę w swoim życiu, to zazwyczaj realizacja tej decyzji jest ciężka i trudna. Zazwyczaj kilka, kilkanaście razy nam nie wyjdzie, więc gdy spotkasz kogoś, kto mówi na przykład, że nie powinno się jeść śmieciowego jedzenia aby być zdrowym, a w jakimś momencie Waszej relacji zobaczysz, że ta osoba je śmieciowe jedzenie, to zamiast mówić:

Aaa, mam Cię! Nie udało Ci się, patrz! Jesteś beznadziejny! Radzisz innym, żeby nie jedli śmieciowego jedzenia a sam zjadłeś przed chwilą!

raczej spróbuj motywować tego człowieka pozytywnie. Powiedz mu:

No dobra, nic się nie stało. Raz Ci nie wyszło - trudno; ale dalej pozostań przy swoim! Dalej bądź wierny swojemu postanowieniu.

Jeżeli ktoś decyduje się na jakąś zmianę w swoim życiu, jeżeli ktoś zrozumiał, że coś jest ważne i zaczyna o tym opowiadać innym ludziom, to nie zawsze w jego życiu wszystko będzie w tym obszarze idealnie wychodziło. Czasami mu nie wyjdzie i przyda mu się wsparcie, przyda mu się komunikat:

Dobra, tym razem Ci nie wyszło - nie przejmuj się! Kontynuuj, bądź konsekwentny.

To jest tak naprawdę jedyne zachowanie, które przyniesie tej osobie wartość w takiej chwili w życiu.Great! Next, complete checkout for full access to RAJKOW.PL
Welcome back! You've successfully signed in
You've successfully subscribed to RAJKOW.PL
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content
Success! Your billing info has been updated
Your billing was not updated