Chwilowe porażki

JRK VLOG #079

Chciałbym dzisiaj z Tobą porozmawiać o takim nastawieniu, które jest dosyć popularne wśród ludzi, ale jest kompletnie błędne, a że na tym blogu mówię o tak oczywistych sprawach, no to niech to będzie jedna z takich oczywistych spraw.

Nie udało Ci się!

Otóż, bardzo często ludzie reagują w taki sposób, że jeżeli jest ktoś taki jak ja, kto się odważy w ogóle mówić publicznie, że jego zdaniem jakoś powinno się zachowywać w życiu, to się znajdą zawsze goście, którzy prędzej czy później przyjdą z tekstem w stylu:

No ale Jerzy, Ty mówisz, że trzeba wstawać o 5:00 rano, a dzisiaj nie wstałeś! Wstałeś o 7:00! To znaczy, że jesteś niekonsekwentny... dlaczego zatem radzisz, żeby wstawać o 5:00 rano, kiedy sam wstajesz o 7:00?

A ja na to:

To nie tak. Zazwyczaj wstaję o 5:00, ale dzisiaj tak wyszło, że nie wstałem. Po prostu akurat dzisiaj nie udało mi się zrealizować tego celu, jakim jest dla mnie wstawanie o 5:00. To wcale nie znaczy, że nie mam racji mówiąc, że warto wstawać wcześnie rano. To wcale nie znaczy, że wstawanie o 5:00 nie jest dobre. To tylko znaczy, że tym razem nie udało mi się wstać o 5:00, a udało się o 7:00.

Chciałem Ci zwrócić na to uwagę. W Twoim otoczeniu, wśród Twoich bliskich, wśród Twoich przyjaciół będą osoby, które będą na codzień "walczyły ze sobą"; będą próbowały zmienić się na lepsze. I dziesięć razy, dwadzieścia razy pod rząd im wyjdzie, a dwudziesty pierwszy raz im nie wyjdzie, bo tak to już jest czasami. To nie jest tak, że jak już się podejmie decyzje to od razu zaczyna wszystko idealnie wychodzić, a jeżeli nie wychodzi, to znaczy, że to była zła decyzja. To nie tak działa w życiu.

Motywuj pozytywnie

Gdy się podejmie decyzję, że się robi jakąś zmianę w swoim życiu, to zazwyczaj realizacja tej decyzji jest ciężka i trudna. Zazwyczaj kilka, kilkanaście razy nam nie wyjdzie, więc gdy spotkasz kogoś, kto mówi na przykład, że nie powinno się jeść śmieciowego jedzenia aby być zdrowym, a w jakimś momencie Waszej relacji zobaczysz, że ta osoba je śmieciowe jedzenie, to zamiast mówić:

Aaa, mam Cię! Nie udało Ci się, patrz! Jesteś beznadziejny! Radzisz innym, żeby nie jedli śmieciowego jedzenia a sam zjadłeś przed chwilą!

raczej spróbuj motywować tego człowieka pozytywnie. Powiedz mu:

No dobra, nic się nie stało. Raz Ci nie wyszło - trudno; ale dalej pozostań przy swoim! Dalej bądź wierny swojemu postanowieniu.

Jeżeli ktoś decyduje się na jakąś zmianę w swoim życiu, jeżeli ktoś zrozumiał, że coś jest ważne i zaczyna o tym opowiadać innym ludziom, to nie zawsze w jego życiu wszystko będzie w tym obszarze idealnie wychodziło. Czasami mu nie wyjdzie i przyda mu się wsparcie, przyda mu się komunikat:

Dobra, tym razem Ci nie wyszło - nie przejmuj się! Kontynuuj, bądź konsekwentny.

To jest tak naprawdę jedyne zachowanie, które przyniesie tej osobie wartość w takiej chwili w życiu.