Będziesz życzliwy czy cyniczny?

Jerzy
Jerzy
Będziesz życzliwy czy cyniczny?

JRK VLOG #024

Porozmawiajmy o byciu pozytywnym i o tym, jak to wpływa na ludzi. I przez pojęcie bycia pozytywnym mam na myśli:

★ nieocenianie innych, jeżeli nie jesteśmy proszeni o tę ocenę,

★ niekomentowanie zachowania ludzi, jeżeli nie jesteśmy proszeni o ten komentarz,

★ jeżeli mamy do wyboru powiedzieć coś pozytywnego albo negatywnego na temat kogoś bądź czegoś, co ta osoba zrobiła, to chodzi o to, by wybrać ten pozytywny komunikat.

Proste?

Jak komentujesz?

Wczoraj rano poszedłem pobiegać, zrobiłem 7 km w 45 min, czyli tempo mniej więcej 6:20 min/km. To nie jest jakieś zawrotne tempo. Ale tak naprawdę miałem też inny cel. Dla mnie teraz jest ważniejsze to, żeby po prostu maksymalnie co dwa dni zrobić między 7 a 10 km, a to, w jakim tempie, to już nie ma żadnego znaczenia. Moim celem jest powtarzalność i to, żeby się ruszać, a nie to, jak szybko to robię.

Jak zwykle zapostowałem zdjęcie na Instagrama i jeden z moich kolegów, podobno dla żartu, skomentował to na zasadzie „słabo”. A ja mu napisałem, żeby nie komentował moich wyników, bo nie prosiłem o komentarz. On stwierdził, że jeżeli coś wystawiam w Internecie, to powinienem być przygotowany na to, że ludzie będą to oceniali. A ja mu wytłumaczyłem, że wcale nie o to chodzi, że jeżeli to byłaby moja twórczość artystyczna, to faktycznie wystawiałbym ją na ocenę publiczności, natomiast to jest obrazem z mojego treningu, którym się podzieliłem z moimi znajomymi, więc negatywny komentarz w stylu „słabo” do niczego mi tu nie jest potrzebny i nic nie wnosi w moje życie.

On się fajnie wtedy zachował, bo skasował cały wątek i napisał „super”, „brawo”, coś w ten deseń. I oczywiście chociaż już po tej rozmowie wiedziałem, że to było wymuszone i że pierwszą reakcją było co innego, to jednak mimo wszystko zrobiło mi się przyjemnie. Później inni moi i jego koledzy zaczęli też komentować w podobny sposób pod tym wpisem. Wiedziałem, że to wszystko są jaja, ale mimo wszystko takie trzy–cztery pozytywne komentarze sprawiły, że dobrze się poczułem.

Waga w równowadze

Zwróćcie uwagę na dwa aspekty tego problemu.

Po pierwsze: jeżeli ktoś nas nie prosi o ocenę jego życia i wyborów, to naprawdę będziemy bardziej kulturalni, jeżeli tego nie będziemy robić.

Po drugie: naprawdę świat jest na tyle już brutalny, na tyle ludzie obcy wokoło próbują nas:

★ na coś nabrać,

★ wmanewrować w jakieś rozgrywki,

★ coś nam sprzedać,

że w naszych najbliższych przyjacielskich kręgach nie powinno być tego typu negatywnych komentarzy i emocji.

Inaczej mówiąc: żeby ta życiowa „waga” była wyrównana, to w najbliższym naszym otoczeniu powinno być dość sporo takiego pozytywnego komunikatu.

Eksperyment

Spróbujcie przez najbliższe dwa tygodnie za każdym razem, jak ktoś w Waszym bliskim otoczeniu spyta Was o coś, o zdanie, albo jak zobaczycie, że ktoś coś zrobił, to wysilić się i skomentować to pozytywnie. Powiedzieć: „super, bardzo fajnie”, „świetnie, udało Ci się”. Jeżeli koleżanka lub kolega w pracy przyjdzie do Was z jakimś pomysłem na projekt, to zamiast go skrytykować, znajdźcie pozytywy w tym pomyśle.

Powiedzcie mi po tych dwóch tygodniach, jak Wasze życie się zmieniło, bo moim zdaniem na pewno się zmieni.

Energia

Będąc życzliwym i mówiąc rzeczy pozytywne ludziom w naszym życiu, tak naprawdę napełniacie ich energią do robienia dobrych rzeczy w życiu, do dalszego starania się, do dokończenia projektów, którymi się zajmują, do dokończenia tych osobistych „walk”, które każdy z nas toczy.

W życiu każdą sytuację możecie zinterpretować bardziej pozytywnie albo bardziej negatywnie i to jest wasz wybór, jaką interpretację wybierzecie. Każdą sytuację skomentować też można przynajmniej na dwa sposoby: pozytywnie albo negatywnie.

Namawiam Was do tego, żeby zawsze wybierać tę pozytywną część.Great! Next, complete checkout for full access to RAJKOW.PL
Welcome back! You've successfully signed in
You've successfully subscribed to RAJKOW.PL
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content
Success! Your billing info has been updated
Your billing was not updated